Bağımsız öğrenim ne demek?

Bağımsız öğrenim ne demek?


2 şey öğreniliyor demek:

Birinci yılın sonunda bir alan dersini Fransızca izleyebilecek düzeyde Fransızca öğreniliyor.

Hazırlık sınıflarından sonra kişisel gereksinimler doğrultusunda Fransızca öğrenmeyi sürdürmek için öğrenmek öğreniliyor.
Bu yalnız başına öğrenmek demek değil, insanın kendi öğrenim sürecinde bilinçli ve etkin olması demektir.

Bağımsız öğrenmeye geçişte ilk evre, öğrenenin öğreniminde sorumluluğu olduğunu kabul etmesidir. Demek ki, bundan böyle neyi, neyle ve ne zaman öğreneceğime her zaman öğretmen tek başına karar vermeyecek, ben de onunla birlikte öğrenim sürecimin sorumluluğunu paylaşacağım. Bunun için,

- yapacağım çalışmaların planlanmasına katılmam,

- nasıl öğrendiğim üzerinde düşünmem,

- belli bir hedef doğrultusunda tek başına çalışmayı kabul etmem

- ve belli bir kalıbı iyi kullanıp kullanamadığımı benden daha iyi kimse bilemeyeceğine göre kendimi ölçüp değerlendirmeye çalışmam gerekiyor.
Bağımsız öğrenme, günlük yaşantımız içinde öğrenmek için birçok fırsatımız olduğunu ve genelde bu fırsatları fark etmediğimizi anlamaktır bir anlamda da. Bir sınıfta bir kavramı açıklayan bir öğretmenle, ağzından çıkan her şeyi not ederek öğrenmeyiz yalnızca. Öğretmensiz öğrenme yolları da var (TV, gazeteler, filmler...). Dahası, bir öğretmenle de, bizimle konuşmasını ve bize yapmamız gereken alıştırmaları vermesini beklemeden, başka şekillerde de öğrenebiliriz. Farklı yerleri kullanarak, çalışma şekillerini değiştirerek daha nice öğrenme yolu bulabiliriz.

Son olarak, bağımsız öğrenme, öğrenmekte olduğumuz dili kullanma, ne kadar öğrendiğimizi test etme fırsatları yaratmaktır: GSÜ kampüsünde birçok Fransızca konuşan kişi var (öğretmenler, Erasmus öğrencileri). İstanbul'da Fransızca'nın konuşulduğu başka birçok yer var (Fransız Kültür Merkezi, Sultanahmet...).